Medya

Gümrükleme Süreçlerimizi uçtan uca dijitalleştiriyoruz.

Gümrükleme Süreçlerimizi uçtan uca dijitalleştiriyoruz.

UGM, gümrükleme süreçlerini uçtan uca dijitalleştiriyor

Gümrük müşavirliği sektöründe Türkiye’nin önde gelen firmalarından Ünsped Gümrük Müşavirliği (UGM), Almanya merkezli teknoloji şirketi AEB ile iş birliğine giderek, tüm gümrükleme süreçlerini dijitalle taşıyor. Yeni model ile ihracat gönderilerinin tüm takibi Türkiye’den çıktıktan sonra da UGM tarafından yapılacak.

Gümrük müşavirliği sektöründe Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Ünsped Gümrük Müşavirliği ve Lojistik Hizmetler A.Ş. (UGM) tedarik zinciri ve küresel ticaret yönetimi çözümleri için merkezi Almanya’da bulunan AEB ile iş birliğine gitti. Yeni iş birliği ile göndericiden alıcıya tüm gümrükleme süreçlerini dijitalleştirecek olan UGM, böylece şeffaflığı, kolaylığı, hesap verebilirliği, yüksek doğruluk oranlarını, müşterilerine ihracattan ithalata tüm süreçte kesintisiz hizmeti sunmayı hedefliyor. İş birliğine ilişkin açıklamalarda bulunan Ünsped Genel Müdürü Rıza Mehmet Korkmaz, “Bu girişim; sektöründe ilk yerinde AR-GE merkezi ve kimya laboratuvarı ile maliyet düşüren inovatif projeleri hayata geçiren, sağladığı katma değerli hizmetlerle 2023 yılında 9,38 kurumsal derecelendirme notu alan, hizmet ihracatında 2021 yılında 50. sırada yer alan, Türkiye’de yaklaşık yüzde 10'luk sektörel payı ve 60’dan fazla ofisi ile yaygın hizmet sunan, uzman bazlı profesyonel kadrosuyla kurumsal yönetim anlayışını, şeffaflığı ve hesap verebilirliği prensip edinen UGM'nin yurt dışında da müşteri odaklı hizmetlerini başarılı bir şekilde sürdürmesine imkan sağlayacaktır” diye konuştu.

80 farklı ülkede çözüm sunuyor

Özellikle ihracatçıların yurtdışında da yüksek kalitede ve kolay gümrükleme hizmeti alma taleplerinin bu girişimde UGM için temel hareket noktası olduğuna işaret eden Korkmaz, şöyle devam etti: “Ünsped olarak 42 yıllık tecrübemiz, entegrasyona dayalı software çözümlerimiz, know-how üreten çalışmalarımız, güçlü ve güvenilir IT altyapımızla, AEB ile gerçekleştirdiğimiz bu yeni işbirliği modeli sayesinde, hizmet verdiğimiz tüm iş paydaşlarımızın ürünlerine hava, deniz veya karayolu taşıma şekline bağlı kalmaksızın 80 farklı ülkede yaygın, yenilikçi, dijital ve çok ülkeli gümrükleme ve dış ticaret çözümleri sunuyoruz. İhracatçılarımızın dünyanın her yerinde kolay, hızlı, güvenilir, yüksek kalitede, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan gümrükleme hizmetlerine dijital çözümlerle erişimini mümkün kılan bu sistemle, ihracatçımızın yanında olmaya ve katkı sunmaya devam edeceğiz. İnanıyoruz ki ihracatçılarımızın hedef ülke pazarlarına girişlerinde sunduğumuz bu yeni iş modeli, onların en önemli yardımcılarından birisi olacaktır.” AEB'nin Gümrük Müşavirliği Entegrasyonu Başkanı Mark Brannan ise Ünsped ile yaptıkları iş birliğinin kendilerini heyecanlandırdığını belirterek, “AEB müşterileri, pazar lideri olan UGM aracılığıyla artık Türkiye'deki gümrük beyannamesi hizmetlerine kolay erişim sağlayacaktır. Sağlamış olduğumuz iş birliğini Avrupa, Kuzey Amerika ve ötesindeki müşterilerimize gerçek faydalar sağlayacak, oyunun kurallarını değiştirecek bir pazar teklifi olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

İşlemler daha hızlı ve verimli olacak Öte yandan şirketten yapılan açıklamaya göre, AEB'nin Gümrük Müşavirliği Entegrasyon yazılımına ilişkin şu detaylar paylaşıldı: “Gümrük müşavirliği iş birliğini dijitalleştirerek; maliyet tasarrufu ve yasal güvenceler de sağladığı gibi tüm süreci de hızlandırıyor. Gümrük Müşavirliği Entegrasyonu ile; gümrük beyanı için gerekli veriler toplu olarak sistemdeki güvenilir, IT ve hukuki alt yapısı güçlü gümrük müşavirlerine iletiliyor ve dijital veri akışında herhangi bir kesinti olmadan gümrük müşavirliği sisteminde görünmesi ve uygun durumdaki müşavir firma tarafından sürecin takibiyle sonuçlandırılması sağlanıyor. Nihai sonuç; daha az adımlı, duplikasyona izin vermeyen, doğru verilerle daha az hatayla sonuçlanan ve herkesin beklediği şeffaflığı sağlayan sorunsuz bir süreç olarak ortaya çıkıyor. Yeni iş birliği modeli ile Ünsped Gümrük Müşavirliği ve Lojistik Hizmetler A.Ş. ile AEB’nin birlikte hizmet sunduğu firmalar, Türkiye'de ve dünyanın 80 ülkesinde gümrükleme işlemlerini hızlı ve verimli biçimde gerçekleştirebiliyor; ihracat yaparken alıcı ülkede gümrük müşaviri aramak zorunda kalmıyor; UGM’ye ihracat esnasında sunacağı verilerle karşı ülkedeki ithalat işlemlerini de gerçekleştirebiliyor. Yine AEB’nin hizmet verdiği 80 ülkedeki firmalar da bu sistem sayesinde ihracat esnasında yaptıkları veri aktarımı ile Türkiye’deki ithalat işlemlerinde UGM üzerinden kolayca beyanda bulunabiliyor.”

Dünyada 7 binden fazla firma bu modeli kullanıyor

Edinilen bilgiye göre, 1979 yılında Almanya'da kurulan teknoloji şirketi AEB firması, endüstriyel, ticari, lojistik ve hizmet sektörlerindeki işletmelerin küresel ticaret ve lojistik süreçlerini destekleyen yazılım çözümleri sunuyor. 80 farklı ülkeden 7.000'den fazla firma; nakliye, lojistik, depo yönetimi, gümrükleme, ithalat ve ihracat yönetimi, yaptırım listesi taraması ve ihracat kontrolleri için AEB tarafından geliştirilen dijital çözümleri kullanıyor. AEB'nin ürün portföyü; 80 farklı ülkede gümrük ve dış ticaret işlemlerinde izin ve lisansların alınması, gümrük beyannamesi ve dış ticaret belgelerinin doldurulması, gümrük tarife istatistik pozisyonu verilmesi gibi kullanıma hazır, bulut tabanlı yazılım ürünlerinden, lojistik platformuna kadar uzanıyor.


 

İSTANBUL MERKEZ OFİS

Mahmutbey Mahallesi 2655 Sokak No:1-3-21 Bağcılar, İstanbul Fax: (0212) 410 23 00