BİZDEN HABERLER

Ugm’de Dünya Gümrük Günü Semineri

UGM’de Dünya Gümrük Günü Semineri
UGM’de Dünya Gümrük Günü Semineri

26.01.2023 tarihinde Ünsped Gümrük Müşavirliği Genel Merkez Hizmet Binasında Dünya Gümrük Günü Semineri gerçekleşti. UGM Şirket Ortağı Sayın Yusuf Bulut ÖZTÜRK’ün açılış konuşmaları ile başlayan seminer “Gelecek Nesli Yetiştirmek, Gümrüklerde Bilgi Paylaşımı ve Mesleki Profesyonellik Kültürünü Teşvik Etmek" ana temasıyla iki oturum halinde devam etti. Sayın ÖZTÜRK, ‘‘Bugün Dünya Gümrük Günü. Ülkelerin sınırları olduğu müddetçe bu mesleğin bitmesi de mümkün değil. Bu itibarla birlik ve beraberlik içerisinde çalışmalıyız.’’ ifadelerini kaydetti.

 

Gümrüklerin işleyişine ilişkin farkındalık oluşturmak ve günü kutlamak adına düzenlenen organizasyonun ilk oturumunu UGM Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Hüseyin Cahit SOYSAL modere etti. Konuşmacılar arasında; E. Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Cenap AŞÇI (63. Hükümet), Nasıl Bir Ekonomi Yayın Kurulu Başkanı Dr. Şeref OĞUZ, UGM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Remzi AKÇİN vardı.

 

Gelecek Nesli Yetiştirmek adlı ilk oturumda; GATT süreci, Gümrük İşbirliği Konseyi, Dünya Ticaret Örgütü, Dünya Gümrük Örgütü yapılanmaları ve gereklilikleri, bu yapılanmaların yeknesak uygulamaları, eğitimin, eğitim modellerinin, bilgi paylaşımının, deneyimlerin aktarılmasının yeni neslin gelişimi açısından önemi, insan yetiştirmenin önemi, gümrüklerin birleştirici rolü, gümrük müşavirliği mesleğinin entegre bir meslek olduğu konuşmacılar tarafında ifade edildi.

 

İkinci oturum ise; UGM Genel Müdür Sn. Rıza Mehmet KORKMAZ’ın moderatörlüğünde başladı. Konuşmacılar arasında TURKTRADE Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Hayrettin ÇAYCI, Gümrük ve Ticaret Müfettişleri Dayanışma Derneği –Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Çoşkun ŞENOL, Mevzuat Uyum Derneği – ICC Türkiye Bankacılık Komisyonu Başkanı, Mevzuat Uyum Derneği Üyesi Sn. Abdurrahman ÖZALP yer aldı. 

 

Bilgi Paylaşımı ve Mesleki Profesyonellik Kültürünü Teşvik Etmek adlı ikinci oturumda; bilgiyi nasıl paylaşabiliriz ve çoğaltabiliriz, işi takip etmenin önemi, sektörde sürdürülebilirlik, Dış ticaret işlemlerinde Milletlerarası Ticaret Odası (ICC)’nın fonksiyonu, meslekte uluslararası kuralların bilinmesinin ve güncel gelişmelerin takibinin önemi, dış ticaret uygulamalarında dijitalleşmenin işlevi, son dönemde Rusya-Ukrayna savaşıyla artan yaptırım uygulamaları, gümrük ve dış ticaret işlemlerinde müfettişlik mesleğinin artan rehberlik işlevi ve denetimin önemine değinildi.

Diğer İçerikler