BİZDEN HABERLER

Sayın Erdoğan Arıpınar'ın Gözüyle Türk Kadını Konulu Aydınlatma Buluşmamız Gerçekleşti

Sayın Erdoğan ARIPINAR'ın Gözüyle Türk Kadını Konulu Aydınlatma Buluşmamız Gerçekleşti
Sayın Erdoğan ARIPINAR'ın Gözüyle Türk Kadını Konulu Aydınlatma Buluşmamız Gerçekleşti

23.01.2019 tarihinde Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Fair Play Komisyonu Başkanı, Uluslararası Fair Play Konseyi (CIFP) Üyesi ve Avrupa Fair Play Birliği İkinci Başkanı Sayın Erdoğan ARIPINAR aydınlatma buluşmamızın misafiri oldu. 

Sayın Erdoğan, kadın nüfusunun bütün nüfusa oranla %49.8 olduğunu, erkek nüfusunun da %50.2 olduğunu belirterek, gelecek senelerde eşitliğin sağlanacağı tahminini bizlerle paylaştı.

Türk kadınından bahsetmek gerekirse, M.Ö 6. Yüzyıla kadar gitmemiz gerektiğini, İskitlere baktığımızda Tomris Hatun’un olduğunu, Türklere baktığımızda Ak Ana diye bir kişiden bahseden Orta Asyalılar olduğunu görürüz diyerek, Türkiye’deki bütün Oğuz boylarının kökünün bu başarılı kadınlardan geldiğini, Türk insanının da bu sebeple saygıyı hiç unutmadığını aktarmışlardır.

Dede Korkut hikayelerinde dahi anaların tema olarak işlendiği, kadınların hanlar ile yan yana oturduğu ve eşit kurallarla eşit bir şekilde çalıştığını bizlerle paylaşarak, günümüzdeki kadın algısının Anadolu’daki toplulukların, İslam dinini tam anlamıyla yorumlamayanlar yüzünden ve Arap, Fars ve Bizans kültüründen yanlış etkilenmelerinden dolayı değiştiğini bizlere anlattılar. Ve kadınların bu sebeple 2.ci plana düştüğünü, ev anası olduğunu ve ortalığa çok çıkamadıklarını ilettiler. Asıl Türk Kadınının, İstiklal Savaşı ile ortaya çıktığını belirterek, Türk kadınının yaptığı çok şeyin olduğunu ve olacağını, bunun da kıymetinin zaman geçtikten sonra elbet anlaşılacağını söylediler.

Seminer, Kadın Liderliği Gelişim Komitemizin, misafirimize takdim ettiği anı eşya hediyesi ve lokum takdim etmesi ile son buldu. 

Diğer İçerikler