BİZDEN HABERLER

“kadın Liderliğinde İş İnsanları” Paneli Ünsped Gümrük Müşavirliği, Kadın Liderliği Gelişim Komitesi & Altınbaş Üniversitesi & Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ve Kadın Çalışmaları Araştırma Ve Uygulama Merkezi (tokamer) 07 Mart 2018 Ortak Etkinliği

“Kadın Liderliğinde İş İnsanları” Paneli Ünsped Gümrük Müşavirliği, Kadın Liderliği Gelişim Komitesi & Altınbaş Üniversitesi & Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (TOKAMER) 07 Mart 2018 Ortak Etkinliği
“Kadın Liderliğinde İş İnsanları” Paneli Ünsped Gümrük Müşavirliği, Kadın Liderliği Gelişim Komitesi & Altınbaş Üniversitesi & Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (TOKAMER) 07 Mart 2018 Ortak Etkinliği

Ünsped Gümrük Müşavirliği ve Lojistik Hizmetleri A.Ş.ve Altınbaş Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen “Kadın Liderliğinde İş İnsanları” etkinliği ile kadınların çalışma hayatındaki başarı hikayelerine, yoktan var ettikleri projelere ve çalışmalarına değinildi.

Üyelerini Ünsped Gümrük Müşavirliği ve Lojistik Hizmetleri A.Ş. bünyesinde çalışan kadın personelin oluşturduğu, Ünsped Kadın Liderliği Gelişim Komitesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri kapsamında Altınbaş Üniversitesi & Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (TOKAMER) koordinasyonuyla, “Kadın Liderliğinde İş İnsanları” panelinde 07 Mart 2018, Çarşamba günü Fatma Altınbaş Konferans Salonu’nda bir araya gelindi.

Toplumun Farklı Kesiminden Bir Araya Gelen Kadınlar, Yarınlarımız 

Etkinliğimiz, 12:00 ve 13:00 saatleri arasında Couture Travel Services, Müesser Kurt Fashion Designer, Ceres Yayınları, Saitabat Köyü Kadınları Yardımlaşma Derneği,  Bursa Üreten Kadın Dernekleri Federasyonu, , GANO Excel Industries, Taze Meyve, Edirne Kadın Dayanışma Derneği Bez Bebekler, İzgören Akademi, Malatya Pazarı, Selin Cakalıoğlu Fashion Designer, Makarna Lütfen, Teeribe Genç Tshirt, Hitchillypepper, Cangöz Müzik, Mudanya Kumyaka Köyü Kadınları Kalkındırma ve Yaşatma Derneği, Bursa Trilye Beldesi Kalkınma Kooperatifi, Down Türkiye Down Sendromu Derneği, Mor Çatı ve Selin Pasta Evi markaları ile Türkiye Down Sendromu Derneği, Türkiye Böbrek Vakfı, Mor Çatı, Turktrade dernek ve STK’larının Fatma Altınbaş fuaye alanında yer alması ile başladı.

“Kadın Liderliğinde İş İnsanları” panelinde, Ünsped Kadın Liderliği Gelişim Komitesi Başkanı Fazilet Patır, Ünsped Gümrük Müşavirliği Hissedarı Yusuf Bulut Öztürk, Altınbaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı Erhan, Altınbaş Üniversitesi TOKAMER Başkanı Zeynep Banu Dalaman açılış konuşmalarını yaptılar.

Üç oturumdan oluşan panelin ilk oturumunda ‘İş İnsanları’ konusu ele alındı. Moderatörlüğünü Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi, TOKAMER Danışma Kurulu Üyesi Yard. Doç. Dr. Fatoş Altınbaş Sarıgül’ün yaptığı panelde konuşmacılar arasında, MCD Medya Lifetime Türkiye Başkanı, Bozatlı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Nili Boyatlı Bakır, Zen Pırlanta Yönetim Kurulu Üyesi Şükran Güzeliş, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi, Malkan Makine Genel Müdür Yardımcısı Mutlu Alkan Kütüklüoğlu, Moda Tasarımcısı, www.purplation.com’un Kurucusu Evrim Timur vardı.

Moderatörlüğünü ÜNSPED Kurumsal İletişim ve Kamu İlişkiler Müdürü ve Kadın Liderliği Gelişim Komitesi Başkanı Fazilet Patır’ın yaptığı ikinci oturumda ‘Üreten Projeler’ konusu ele alındı.  Panelde konuşmacılar arasında YenidenBiz Derneği İnsan Kaynakları Çalışma Grubu Lideri ve İcra Kurulu Üyesi Aydan Demirüstü, Hayata Değer Katan Kadınlar Kültür ve Paylaşım Derneği Başkanı ve İletişim Uzmanı Pervin Karaçam, Nanu Bedtime Uyku Markası Kurucusu Nazmiye Sabuncuoğlu Aslantürk, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi, MSKÜ Kozmetik Ürünleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nazan Demir vardı.

Ve son oturumumuzda da ‘Yoktan Var Eden Kadınlar’ konusu ele alındı. Oturum başkanlığını AÜ TOKAMER Başkanı Zeynep Banu Dalamanın yaptığı panelde konuşmacılar arasında Kars Boğatepe Köyü Çevre ve Yaşam Derneği Eş Başkanı Zümran Ömür, Bursa Saitabat Köyü Kadınları Yardımlaşma Derneği Başkanı Sermin Cakalı, Edirne Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Şahide Ağaoğlu, Mudanya Kumyaka Köyü Kadınlarını Kalkındırma ve Yaşatma Derneği’nden Arife Korkmaz, Bursa Trilye Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nden Leyla Şeker vardı. Panel bitiminde Sayın Fazilet Patır, “Erkekler Devlet, Kadınlar Aile Kurar ‘’ anlayışı yerine melek yatırımcılık ve girişimcilik başta olmak üzere kamu ve özel sektörde kadın istihdamı şart olduğunu ve istihdamın kadınlaşması ve de güler yüzlü küreselleşme için, ne pozitif ne negatif ayrımcılığa karşıyız, el ele yan yana duracağız mesajını vererek kadının konumunu yükseltme ve demokrasi kültürünü geliştirme yolunda çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz dedi.

17:00- 18:00 saatleri arasında UGM Kadın Liderliği Gelişim Komitesi ve TOKAMER işbirliğiyle hazırlanan ve Türkiye’de bir ilke imza atılan Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinde Farkındalık Ödülleri sahibini buldu. “İş adamı” kelimesini “iş insanı” olarak değiştirip cinsiyet eşitliği vurgusu yaptığı için TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik’e, BM Kalkınma Projesi Türkiye İyi Niyet elçisi olarak kalkınmada kadına vurgusu yaptığı için Oyuncu, BM İyi Niyet Elçisi Mert Fırat’a, Kadına yönelik şiddet röportajları ile Gazeteci Ayşe Arman’a, Savaş bölgeleri, mülteci kadınlar ve kadına yönelik şiddet yazı dizileri için Gazeteci Gülden Aydın’a, Saadet Öğretmen davasında  çocuk istismarı ile ilgili verdiği örnek karar hasebiyle Hakim Süleyman Mutlu’ya, Sivil toplumda toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddeti önleme ile ilgili yaptığı çalışmalar için Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü’ye, Finlandiya’da doçentlik ünvanını alan ilk yabancı olması, kireçlenmenin müsebbibi olan ve nanobakteri adı verilen mikrobu bulan bir kadın bilim insanı olması ve bu buluşu nedeniyle dünyanın her yerinden davetler, ödüller alan ve aynı zamanda 2,5 yıldan beri NASA’da (Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi) çalışan ilk Türk Bilim Kadını olması nedeniyle Doç. Dr. Neva Çiftçioğlu’na, kadın ve Demokrasi Vakfı’nı kurup Türkiye çapında örgütlenmeleri, toplantı, seminer ve konferanslarla kadın hakları konusunu gündeme getirmeleri ve bu konuda farkındalık yaratmaları nedeniyle Sümeyye Erdoğan Bayraktar’a ve Doç. Dr. E. Sare Aydın Yılmaz’a ve son olarak ODTÜ’de öğretim görevlisi olarak görev alan Prof. Dr. Yıldız Ecevit’e kadın çalışmaları nedeniyle takdim edildi. 

Etkinliğimiz, katılımcılarla çekilen toplu fotoğrafın ardından son buldu. 

Diğer İçerikler