BİR BİLENE SORDUK

NASIL GÜMRÜK MÜŞAVİR YARDIMCISI OLDUM?

UGM

Serkan KARACA
 UGM MEVZUAT UZMANI

Çoğu meslektaşım kendine “gümrükçü”, “komisyoncu”, “takipçi” diye hitap edilmesinden rahatsız. Gümrük camiasına adım atalı 16 yıl oldu. Mesleğimi soranlara “gümrükçü” cevabını verdiğimde, yüzlerinde istemsizce oluşan manidar gülümsemeye çoktan alıştım. Bana kendimi “memur” gibi hissettirmeyen, zihnimi sürekli diri tutan bu mesleği seviyorum.

Uzunca bir süre gümrük camiasının içinde yoğrulmuş biri olarak şunu çok iyi biliyorum ki; öğrenmeye açık, meraklı, yorumlama yeteneği ve biraz da yatkınlığı olan herkes, herhangi bir yeterlilik belgesine sahip olsun ya da olmasın, bu sektörde çok başarılı olabilir. 

Gümrük müşavirliği mesleği, dış ticaretin çok kritik bir parçası. Bunu yadsıyamayız. Ama şu da bir gerçek ki, günün sonunda da hayat kurtarmıyoruz!

YAPTIĞI İŞİ GEREĞİNDEN FAZLA ÖNEMSEME HALİ…

Yaptığı işi gereğinden fazla önemseme halinin yansıması, zaman zaman tatlı bir alınganlık şeklinde kendini gösteriyor. Örneğin çoğu meslektaşım kendine “gümrükçü”, “komisyoncu”, “takipçi” diye hitap edilmesinden rahatsız. Aslında yaptığımız iş kelime anlamları itibarıyla bu kavramları da içeriyor. Çok da gücenilecek, kızacak bir durum yok. İş zaten stresli, biraz rahat olmakta fayda var. Bu durumu biraz yüce devlet erkânımızın “Turkey” kelimesinden rahatsız olmasına benzetiyorum. Halbuki kendimizle biraz daha barışık olsak, bu durumu müthiş bir fırsata çevirip dünyanın en büyük hindi ihracatçısı olabilirdik. Haydi, slogan da benden gelsin: “Turkey from Turkey.”

KEYİFLE VE ÖĞRENEREK ÇALIŞMAK…

Peki, ben nasıl gümrük müşavir yardımcısı oldum? Ölçebilme özelliği oldukça tartışmalı olan ve gereğinden fazla önemsenen sınavı geçerek. Bu başarının, zaman zaman inişli çıkışlı ama ekseriyetle biteviye ilerleyen kariyerimde müthiş bir sıçramaya yol açtığını söyleyemeyeceğim. Nilay Örnek'in müthiş podcast serisi Nasıl Olunur'a davet edilmeyi de pek beklemiyorum doğrusu. Keyifle ve öğrenerek çalışmak şimdilik kâfi.

BU MESLEĞİ SEVİYORUM…

Gümrük camiasına adım atalı 16 yıl oldu. Mesleğimi soranlara “gümrükçü” cevabını verdiğimde, yüzlerinde istemsizce oluşan manidar gülümsemeye çoktan alıştım. Bana kendimi “memur” gibi hissettirmeyen, zihnimi sürekli diri tutan bu mesleği seviyorum. Şimdi hedef 2026 Gümrük Müşavirliği Sınavı.