Medya

Ünsped’in Kurumsal Derecelendirme Notu 9,53’e Yükseltildi

Ünsped’in Kurumsal Derecelendirme Notu 9,53’e Yükseltildi

Kurumsal Yönetim Endeksi'nde yer alan tüm şirketleri kapsayan çalışma da Ünsped Gümrük Müşavirliği ve Lojistik Hizmetler A.Ş.’nin kurumsal derecelendirme notu 10 üzerinden 9,53 olarak güncellendi.

Saha Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. tarafından “Kurumsal Yönetim İlkeleri” kapsamında hazırlanan değerlendirme raporunda, Ünsped Gümrük Müşavirliği ve Lojistik Hizmetler A.Ş’ nin 2022 senesinde 9:38 olan notu, 2023’te 9:53’e yükseltildi. Her sene OECD ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ilkelerine uygun olarak belirlenen ve şirketlerin kurumsal altyapısını ölçümleyen bu rapor, firmaların kurumsal yönetim anlayışını ve yönetsel uygulamalarını değerlendirmekte.

Başarı yetkin ekip çalışmasını sonucu 

Ünsped CFO’su Celalettin Güleryüz, sürdürülebilir bir karlılık seviyesi ile uzun süre hayatta kalabilmek için yetkin ekiplerle çalışmayı görev edindiklerini kaydetti. ÜNSPED başarısı da bundan ileri geldiğini vurgulayan Güleryüz, ‘‘Çünkü kurumsal altyapı ve AR-GE çalışmalarından mali politikalara, sosyal sorumluluktan güçlü insan kaynağına kadar, titizlikle gerçekleştirilen tüm çalışmalar neticesinde başarı da kaçınılmaz oluyor’’ diye konuştu.

İstikrarlı bir profil çiziyoruz

SAHA’nın yıllık olarak yayınladığı bu raporun endeks ülkeleri; hem kurumsal yönetim prensiplerine uyma düzeylerine hem de kurumsal yönetimle ilgili kurumlarının gelişmişlik düzeylerine göre sıraladığını ifade eden Güleryüz şöyle devam etti; “Bu anlamda Türkiye de uygulanan derecelendirme sürecine bakıldığında, şirketlerin üst yönetimi, departman yöneticileri ve paydaşlar ile arasında oluşan ilişkinin şeffaflığı ve kurumsal yönetimle olan diğer yönetsel ilişkilerin değerlendirildiği görülüyor. Süreç sonunda belirlenen not ise, şirketlere özel hazırlanan ve gerekçelerin yer aldığı derecelendirme raporu ile kamuoyuna açıklanıyor. Dolayısıyla bu kadar kapsamlı bir şekilde hazırlanan çalışma sonucu, Ünsped Gümrük Müşavirliği’nin kazandığı bu ivme, şirketin kurumsallaşma konusunda ne kadar istikrarlı bir profil çizdiğini de açıkça ortaya koyuyor.”

Sektörde 43 yıllık birikim 

Ünsped olarak 1981 yılından beri, müşterilerin ihtiyaçlarına ve beklentilerine yönelik sürdürülebilir çözümler üretmeye çalıştıklarını kaydeden Güleryüz, “Dolayısıyla güçlü teknolojik altyapımız ve uluslararası müşteri portföyümüz sayesinde, daima kurumsal kimliğini geliştiren Ünsped,1900 civarı çalışanı, 60’tan fazla hizmet noktası ve geniş lojistik ağı ve ile sektörün lideri konumunda yer alıyor. Ayrıca alanında bir ilke imza atarak, yerinde Ar-GE merkezi olmayı başaran Ünsped, inovatif yaklaşımı sayesinde pek çok Ar-Ge projesini de başarı ile sürdürüyor. Tarife tespiti konusunda uzun yıllara sarih tecrübesi ile UGM, 2019 yılından itibaren hammadde, yarı-mamul ve mamul plastik ve tekstil ürünlerinde GTİP tespitlerini spektroskopik ve mikroskobik analizlerle vermeye başlamış; 2021 yılı itibari ile de bunu bir adım ileriye taşıyarak sektöründe bir ilki gerçekleştirmek suretiyle tam teşekküllü akredite kimya laboratuvarı ile de hizmet sunmaya başlamıştır.

Şirket olarak kırk yılı aşkın deneyimimiz ve saygın hizmet anlayışımızdan hareketle, sektörde devrim niteliğinde atılımlar gerçekleştirmeye devam ediyor ve yenilikçi yaklaşımları benimsiyoruz. Bu sayede kurumsal yönetim anlayışımızı, gelişen her yeni durumla beraber güncelleyebiliyoruz. Bu da bizim için başarıyı sürdürülebilir kılıyor” dedi

Hedef başarıyı sürdürülebilir kılmak 

Hiçbir başarının tesadüf olmadığının altını çizen Güleryüz sözlerine şöyle devam etti, “Bu kapsamda Ünsped olarak bu sene gerçekleştirdiğimiz çalışmalar sonucu, 9,53 notuna ulaşmaktan büyük bir gurur duyduk. Kurumsal yönetim ilkelerine verdiğimiz önem ve daimî bir süreç yönetime dönüşmesi için gösterdiğimiz çabaların sonuç vermesi, bizi daha iyisi için motive ediyor. Ünsped Gümrük Müşavirliği olarak bundan sonraki tek hedefimiz, bu başarıyı daha da yukarıya taşımaktır.