Ar-Ge’ye yatırım yapanlar kazanıyor

Üretimin nabzı tutmak için gidilecek ilk adres organize sanayi bölgeleridir. Bursa Organize Sanayi Bölgesi’ni dolaşıyoruz. Firmalar çıkış yolunu arıyor. Yeni pazarlara odaklanan, maliyetlerini düşürmeye, ürün çeşitliliğini artırmaya çalışan firmalar çoğunlukta. Bunun için de firmalar teknolojiye ve Ar-Ge’ye yatırım yapıyor. Aktaş Holding de gelişimi için Ar-Ge'yi gündemlerinin ilk sırasına alan şirketler arasında yer alıyor. Ulaşım, otomotiv, yapı ve endüstriyel grup gibi temel iş kollarının altında, savunma sanayi ve raylı sistemlere yönelik özel üretimleri de uzun yıllardan beri gerçekleştiriyor. Bursa’daki fabrikayı birlikte gezdiğimiz Aktaş Holding İcra Kurulu Başkanı ve CEO’su İskender Ulusay, yıllardır teknolojiye, araştırma geliştirmeye ciddi yatırım yaptıklarını söylüyor.
"Tren körüğünü Türkiye'de ilk üreten şirket olduk”
“Ar-Ge alanında gerçekleştirdiğimiz etkin ve sürdürülebilir çalışmalar neticesinde 2017 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mızdan Ar- Ge Merkezi Belgesi almaya hak kazandık" diyen Ulusay, yüksek ve yaratıcı teknolojiye yönelik en önemli adımın bu şekilde ortaya çıktığını dile getiriyor.
Ar-Ge merkezlerinin katkısıyla sektörlerine yenilikçi ve verimlilik esaslı ürünler sunmaya başladıklarını söyleyen Ulusay, "Ar-Ge merkezimiz dahilinde yer alan test merkezimize raylı sistemleri test edebilmek kabiliyetinde olan iki yeni test tezgahı yatırımını 2019 yılında yaptık ve devreye aldık. Bu gibi çalışmalar, ileriye dönük hedeflerimiz açısından son derece önem taşıyor. Bu anlamda sektörde her geçen gün gelişerek ve büyüyerek, ülkemizi raylı sistemler sektöründe de en iyi şekilde temsil etmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda uluslararası raylı sistemler fuarlarında ülkemizi temsil etmeye ve daha geniş kitlelere ulaşmaya devam edeceğiz” diyor.
İstanbul ve Bursa metrolarında Aktaş Holding imzası
Aktaş Holding Türkiye’de ilk tren körüğünü üreten firma oldu. 2008'de İstanbul Ulaşım'a ait ABB araçlarındaki ikincil süspansiyonda yer alan ürünlerin testi için üretimi başlatmış. İstanbul ve Bursa metro- hafif tren hatlarında Aktaş Holding’in ürünleri kullanılıyor.
Yatırımlarını devam ettiren firma, hizmete soktuğu Hava Süspansiyon Sistemleri ile 2019'da uluslararası IRIS sertifikasını da alarak, yüksek tekloloji yolculuğuna ilişkin kesintisiz seyri ortaya koyuyor.
Ulusay, "Bu belgelerin anlamı çok büyük. Makinede dünyanın en iyi üreticileri, başta Almanya olmak üzere Avrupa’dadır. Bu belgeler 'işte biz de sizin gibi kaliteli üretim yapıyoruz' demenin ispatıdır" diyor.
Aktaş Holding’in çalışmaları bununla da sınırlı değil. Şirket, vagonların raylarda giderken yaşanan titreşimleri ve oluşan sesi minimuma indirecek teknolojiyi de geliştirmiş. Özellikle salgın günlerinde bu haberler bize moral veriyor.
İskender Ulusay, yerli üretimin artırılmasına yönelik de yatırımlara devam ettiklerini vurguluyarak şunları söylüyor: “Bu arada sadece ikincil süspansiyon değil, birincil süspansiyonda yer alan metal-kauçuk süspansiyon ürünlerini de üretmeye ve araç üreticilerine tedarik etmeye başladık. Böylelikle Türkiye’de hem birincil hem de ikincil süspansiyona ürün sağlayan ilk firma olduk. Son olarak da raylı sistemlerde alt yapıda döşenen raylarda titreşim ve ses sönümleyici olarak kullanılan ürünlerin de üretimini gerçekleştirmeye başladık. Bu sayede ülkemizin yıllardır ithal ettiği bir ürünü daha yerli üretmek sureti ile cari açığın kapanması hedefimize katkı sağladık.”

Okumuş cahiller başa bela

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca haftalardır uyarıyor. 'Acil bir durum yoksa dışarıya çıkmayın' diyor. Aynı zamanda bir doktor olarak uyarıyor. Bu virüs zengin fakir ayırt etmiyor. Başkanlar, başbakanlar, prensler de korona virüsüne yakalanıyor. Dışarıda yanınızdan geçen birinden de geçebilen bu hastalık için 'sosyal mesafeyi koruyalım' dedikçe vatandaş inadına yakınlaşıyor. Baktılar olmuyor.

Hafta sonu da hava güneşli olacak. Cuma akşam iki gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Haftalardır gösterilen özen, maalesef iki saatte yerle bir oldu. Vatandaş market ve fırınlara koştu. Ortalık ana baba günü. Sosyal mesafe falan hak getire. Hafta sonu güneşli olacağı belliydi. Neden perşembeden ilan edilmedi. Bünyamin Sürmeli’ye sorsalar size söylerdi. Bir de madem açıkladınız akşam on da denseydi ya fırınlar, eczaneler, sucular açık diye vatandaş da sokaklara dökülmeseydi.

Sokağa çıkma yasağı ani olarak alınmaz. Önceden yöneten ve yönetilen herkes haberdar edilir. Vatandaş da panik olmaz. Zaten psikolojisi bozulan vatandaş cuma akşam panikle düşünmeden sokağa çıktı. Yine hafta sonu site içinde oturanlar, sanki virüs sitenin bahçesinden girmeyecekmiş gibi site içinde yürüyüşe çıktı. İnsanın aklı almıyor. Herkes sıkıldı, bunaldı anlıyorum. Ama hastanelerde onlarca insan hayatta kalma mücadelesi veriyor. Onları da görmüyor musunuz? İşte en tehlikelisi de okuyan cahiller. Her şeyi bilirim edasıyla ortada dolaşanlar. Neden yazıyorum bunları dersiniz. Ekonominin ayakta kalması, üretimin yeniden canlanması, işimizin başına bir an önce geçebilmek için, virüsün tehlikesinin en azından kontrol altına alınması gerekiyor. Bütün dünyayı etkisi altına alan bu virüs size ayrıcalık tanımayacak. Bir kere de ben söyleyeyim. Temiz olalım, evden çıkmayalım ve birbirimize mesafeli duralım. Yoksa sevdiklerimizi hiç göremeyebiliriz.

Bizim hayatta kalabilmemiz için çalışmaya devam eden doktorlar, hemşireler ve tüm sağlık personeline, eczacılara, polislerimize, askerlerimize, güvenlik görevlilerimize, paket, kargo ve su taşıyanlara, belediyelerde görevli zabıta ve şoförlere, ülkemin üretime devam etsin diye işinin başında olan beyaz ve mavi yakalılara, limanlarda dış ticaret için hizmet veren gümrük personeline ve gümrük müşavirlerine de teşekkür etmek istiyorum. Bu defa işimizi Allah’a bırakmadan, başarmayı deneyelim.
RAYLI SİSTEMLERDE GLOBALDE DE BÜYÜYORUZ

"Dünya ölçeğindeki geniş yapılanmamızın da avantajlarıyla, mevcut müşteri ağımızı genişletme, yeni iş birliği çalışmaları yapma ve yeni pazarlara ulaşma hedeflerimiz bulunuyor" diyen Aktaş Holding İcra Kurulu Başkanı ve CEO'su İskender Ulusay, yurt dışı pazarlara ilişkin şu bilgileri verdi: "İtalya’da müşteri geliştirme çalışmalarımız sonuç verdi ve 2019’dan beri ikincil süspansiyon havalı körüklerinin satışına başladık. Raylı sistem ağ genişliği ile dünyanın en büyük 3 ülkesinden biri olan Hindistan’da, demiryollarının en önemli tedarikçilerinden birisi olma yolundayız. Hindistan tren yollarının önümüzdeki 5 yıl boyunca, her yıl ortalama yüzde 10 büyüyeceği öngörülüyor. Hindistan’ın bu büyüme hızını ve pazarda oluşan potansiyel fırsatlarını iyi değerlendirmek istiyoruz".