SİRKULER_21_066

19/01 2021

Sirkuler_21_066

Kısa Konu: Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Tercihli Ticaret Anlaşmasının Onaylanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 3429)

Konu:

Türkiye ile Azerbaycan arasında 2020 yılında imzalanmış olan Tercihli Ticaret Anlaşması'nın onaylandığında ilişkin 
3429 sayılı Karar yayımlandı.

Anlaşmanın hükümleri kapsamındaki mallar Ek II'de belirlenen menşe kurallarını sağlamak koşuluyla, tercihli muameleye tabi olacaktır.

Tercihli menşe belgesi olarak TR-AZ Menşe İspat Belgesi kullanılacak. Belgenin geçerlilik süresi 10 ay olacak.

Ürünlerin imalatında kullanılan menşeli olmayan girdilerin kıymetinin ürünün fabrika çıkış fiyatının yüzde 45'ini aşmaması kaydıyla yeterli derecede işçilik veya işlem görmüş olarak kabul edilecek.

Taraflar sınırlı sayıdaki ürün için tarife kontenjanları dahilinde yüzde yüz vergi indirimi sağlayacaklar.

Türkiye'ye ithalde vergi indirimi sağlanan ürünler arasında;

- Cester, Parmezan, Felemenk ve benzeri peynirler ,dil peyniri, elma suyu, sofralık üzüm, trabzon hurması, siyah çay, ayçiçek yağı,beyaz şeker, alkolsüz çikolatalar, hıyarlar, fındık ve meyve püreleri, kırmızı şarap gibi ürünler bulunurken,

Azerbaycan'a ithalde vergi indirimi sağlanan ürünler arasında,

- eritme peynirler, ayçekirdeği, şekerli sakızlar, kaynatılmış tatlılar, karameller, çikolata, domates salçası gibi gıda malzemeleri bulunmakta.

Anlaşma her bir tarafın anlaşmanın yürürlüğe girmesi için ulusal mevzuatında gerekli yasal prosedürlerin tamamlandığını teyit eden son diplomatik bildirimin alınmasından sonraki ayın ilk günü yürürlüğe girecek.


 

Kaynak: 19 Ocak 2021 Tarihli ve 31369 Sayılı Resmi Gazete

İndir