Ünsped Çalışan İletişimi ve İşyeri Mutluluğu Komitesi öncülüğünde Aydınlatma Buluşmaları kapsamında 13.12.2017 Çarşamba günü 12.30-13.30 saat aralığında UGM, MHÜ Konferans Salonu’nda "Mutlu Yakanın Çalışma Duruşlarının Ergonomik Analizleri "konusunu işlemek üzere Prof. Dr. Sayın Mehmet ÜNAL misafirimiz oldu. Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz’in önemini Dünya Sağlık Örgütü’nün raporları ile açıklayan Sayın ÜNAL, hareketsiz yaşamın yılda yaklaşık olarak 2 milyon kişiyi ölüme götürdüğünden bahsederek, sağlığın tam bir iyilik hali olduğunu aktararak, yaşam kalitesi için fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal anlamda insanların harekete, gıdaya ve uykuya ihtiyacı olduğunu ve de bunların sağlığı korumanın 3 temel unsuru olduğunu iletmişlerdir.

Fiziksel bir aktivitenin sağlık açısından fayda sağlaması için onun spontane değil, planlı bir şekilde gerçekleşmesi gerektiğini aktaran Sayın Mehmet ÜNAL, egzersizin, kas ve iskelet sisteminin iyileşmesinde, oksijenin yeteri kadar solunmasında, dayanıklılığın gelişmesinde, vücut yağ yüzdesini azaltmada, kuvveti, sureti, çabukluluğu artırmada ve bağışıklık sistemini geliştirmede önemli bir rol oynadığını bu nedenle de, düzenli bir aktivite olarak insanların hayatlarında var olması gerektiğinin önemine değindiler. Sayın ÜNAL, egzersiz sırasında vücudun verdiği cevapların dikkate alınması gerektiğini bunun için de egzersiz seçiminin çok önemli olduğunu aktararak, nasıl yapılması ve hangi aralıklarla yapılması, kişiye özel olması, yaşam tarzının değiştirilmesi konusunda da bilgilendirmede bulunmuşlardır.  

Sayın Mehmet ÜNAL’a, anı plaketi Çalışan İletişimi ve İşyeri Mutluluğu Komitemizce takdim edilmiş olup toplu fotoğraf çekimi ile buluşmamız sona erdi.