Müşteri Haklarını Koruma Kurulu

Müşteri Hakları Koruma Kurulu Önerileri

Öneriler arasında arama yapabilirsiniz.

Tarih : 05-12-2017

Sayın Müşterilerimiz,

Öncelikle, UGM Gümrük Müşavirliği bünyesinde, yönetmeliği ve kuruluşu geçen hafta tamamlanmış bulunan “MÜŞTERİ HAKLARINI KORUMA KOMİTE” mizin faaliyete başlamış olduğunu bildirmekten mutluluk duyduğumuzu belirtmek isteriz. Buraya yapacağınız bildirimleri, paylaşımlarınızı, deneyimlerinizi değerlendirerek, bilebildiğimiz konuları, deneyimlerimizi, sıkıntıları birlikte paylaşıp birlikte çözüm aramak ve yardımcı olabilmek ilkesi ile hareket edilecektir.

Sizlerle şu an ekte bulunan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB), EKİM 2017 tarihli “Doing Business / İş Yapma Kolaylığı” endeksini kendi yorumlarımız ile birlikte paylaşmak istedik. Orijinal sunum da ekte yer almaktadır. TOBB, ilgili raporu hükümetle önerileri ile paylaşmıştır. İlgili raporda ihracat ve ithalat süreçleri – ortalama USD bazı maliyetler belirlenmiş, süreçler hızla dış ticaretini yükselten özelliğe sahip bir ülke olan Güney Kore ile kıyaslanmıştır.

Rapor, incelendiğinde firmamız görüşüne göre; “İthalat süre kaybı ve maliyetlerine etki eden büyük bir payın forwarder tabir edilen taşıyıcı şirket  acentalarından kaynaklandığı, TTK Madde 113’e göre, taşıyanın Türk Borçlar Kanunu 66/III  ve Uluslarası Taşıma Anlaşmaları gereği organizasyon sorumluluğu gereğince düzenlediği  acentalık sözleşmesine göre, ücret alan bu acentaların, hem taşıyanın maliyetini yükselttikleri hem de yasalar dışına çıkarak, alıcı veya gönderenden gerçekte var olmayan isimler ve tabirler karşılığı faturalar ile tüccarın işini sonuçlandırma çabasını kötü niyetle kullanarak, TTK Madde 119 gereği hapis hakkı kullanma tehdidi ile ve TTK Madde 55 /7 ve 8’de tariflendiği şekilde para talepleri ile dış ticaretimizde süre ve maddi kayıplara sebebiyet verdikleri, hava limanlarında  liman işletmesi ve yetkilendirilmiş yer hizmet kuruluşları tarafından verilen servislerin ücretleri taşıyan havayolu tarafından ödendiği navlunun içerisinde maliyetlendirildiği halde, limanlarda  yanaşma ücreti donatan tarafından ödendiği ve boşaltma hizmeti, ilgili liman işletmesi tarafından faturalandırıldığı halde, forwarder / taşıyanın acentası yine bu acentalık hizmeti ücretini taşıyandan aldığı /alması gerektiği halde yine mesnetsiz sahte isimler altında, birçok isimler altında faturalar halinde ihracat veya ithalatçının zor durumundan faydalanarak paralar istemektedir.”

Güney Koreli bir firma ithalat yaptığında 315 USD masrafa katlanırken, Türkiye’de bir dış ticaret firması, bunun iki katından fazla bir maliyet ile, 655 USD’lik bir maliyeti üstlenmektedir. 

İhracata ilişkin karşılaştırma yapıldığında ise şirket görüşümüze göre; “Yine taşıyan şirket nakliye fiyatının içerisinde hesaplanarak satılmış bir taşıma navlunun kapsamında bulunan acentanın /forwarder’ın  acentalık sözleşmesi içerisinde bulunup taşıyandan /donatandan aldığı ücretlerin (TTK Madde 113) yanı sıra ihracatçılarımızın  bir an önce yükleme belgesi alarak mal bedeline kavuşma isteklerindeki zor durumlarını kullanarak TTK Madde 55/7-8’ de belirtildiği şekilde haksız rekabet ve sebepsiz zenginleşmeyi oluşturmaktadır.”

Güney Kore’li bir şirket ihraç edeceği emtia için 185 USD harcarken, Türk ihracatçı ise iki katı üstü bir maliyete katlanmaktadır.

Tabi ki, bunların sebebi dış ticaret firmalarımızın taşıma hukuku konusunu bilmemeleri değil, taşıyıcı acentalarının taşıyıcı firmalara, aldıkları bu ücretlerin Türkiye’deki kanunlar gereği olduğunu !! belirtmeleri ve firmalarımızı bu faturalarını ödemeye zorlamalarıdır.

TİM Bildirisi

Doing Business-Dış Ticaret TOBB çalışması

TOBB Çalışması ve TİM Bildirisi. Ref20171117-01

Tarih : 05-12-2017

Sayın Müşterimiz,

Ordino konusunda Türkiye İhracatçılar Meclisi ile İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri'nin bilgilendirme yazılarını ekte bilgilerinize sunarız.

Ref20171116-0A

Ref20171116-0B


Önemli Bilgilendirme > Türkiye İhracatçılar Meclisi ile İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri'nin bilgilendirme yazıları. Ref20171116

Tarih : 10-07-1905

Sayın Müşterilerimiz ve STK Temsilcileri, 

" Posta ve Hızlı Kargo Muafiyet Limiti Düştü " başlıklı MHKK bilgilendirme yazısını ekte bilgilerinize sunarız.

''Posta ve Hızlı Kargo Muafiyet Limiti Düştü'' Başlıklı MHKK Bilgilendirmesi Ref 19042018-49

Tarih : 10-07-1905

Sayın Müşterilerimiz ve STK Temsilcileri, 

Rekabetin Teşvik Edilmesi Konulu MHKK  bilgilendirme yazısını ekte bilgilerinize sunarız. 

Rekabetin Teşvik Edilmesi Konulu MHKK Bilgilendirmesi Ref: 15032018-41

Tarih : 10-07-1905

Sayın Müşterilerimiz ve STK Temsilcileri, 

"Uslanmayanlar Hakkında" başlıklı MHKK  bilgilendirme yazısını ekte bilgilerinize sunarız.

Uslanmayanlar Hakkında MHKK Bilgilendirmesi Ref: 15032018-40

Tarih : 09-07-1905

Sn. Müşterilerimiz, 

Biz sizlerin kanuni haklarını size anlatalım derken, tabii ki bizi eleştirenlerin ortaya çıkmasını da bekliyorduk. Şunu izah etmek isteriz ki, biz bu hizmetimiz ile alakalı olarak hiç bir şirket veya kuruluştan ücret almıyoruz. Şu ana kadar vermiş olduğumuz firmaya özel görüşlerden de her hangi bir ücret alınmamıştır.

Biz sadece bildiğimiz konularda müşterilerimize danışmanlık veriyoruz. Bilmediğimizi de araştırıyoruz. Müşterilerimiz ayakta kalabilmeliler ki bizim de sürdürülebilir anlayışımız ne kadar doğruymuş diyebilelim. 1981 den beri bilgi birikimi ile devam eden firmamızın, müşterilerimize daha uzun yıllar hizmet verebilmesi için çaba sarfediyoruz. 37 yıldır hizmet verdiğimiz müşterilerimizle de gurur duyuyoruz.

Bugün anlatacağımız konu, yine sektör ismi ile ordino denilen, etiket.

Şimdiye kadar “gümrük için gereken belge” denilen bu bukalemun belge şimdilerde isim değiştirip “YÜK TESLİM BELGESİ” adını aldı. Aslında belgeye ne dedikleri değil ödenen ÜCRET önemli. 

Terzi, size elbise diktiği için mi? Yoksa terzi olduğu için mi? siz ona para ödemek zorundasınız. Ya da kişi ben şu üniversite mezunuyum dediği zaman mı?  siz ona para ödemek zorundasınız.

TAŞIYAN MALINIZI TESLİM İÇİN SİZDEN PARA ALMIYOR MU? SİZDEN MALINIZI 100 TL’YE TAŞIRIM DİYE ANLAŞAN VE PARASINI ALAN TAŞIYAN  MALINIZI GÖTÜRDÜĞÜ ALICINIZDAN MALI TESLİM İÇİN 200 TL DE AYRICA TESLİM PARASI İSTERSE  BU HİZMETİN  İSMİNE NE DERSİNİZ?

Biz Ticaret Kanunu’nda geçen yasaklanmış isimlerini (bahşiş,pay akçesi,vb) terimini kullandık. İsteyen daha farklı tabirlerle çoğaltabilir.

Ekte size İMEAK DTO toplantısında, bizi ağır şekilde eleştirdiği belirtilen Vapur Donatanları Derneği Başkan Yardımcısı’nın  30.11.2017  Logiport haberinde geçen eleştirisi ve yine aynı görevindeyken yayınlanan  ve 01.07.2012 tarihinde yeni TTK yürürlüğü ile ilgili  yazılarını  yorumsuz  sunuyoruz.

Bu 5 sene içerisinde Ticaret Kanunu’nun değişmediğini hatırlatmakta da fayda görüyoruz. 

Saygılarımızla.

Ref:20171201-10-1

Ref:20171201-10-2

Vapur Donatanları Derneği'nin 30.11.2017 tarihli açıklamalarına ilişkin bilgilendirme Ref:20171201-10