Müşteri Haklarını Koruma Kurulu

Müşteri Hakları Koruma Kurulu Önerileri

Öneriler arasında arama yapabilirsiniz.

Tarih : 18-12-2017


Sn. Müşterilerimiz ve Kıymetli STK Temsilcileri,

Bukalemun ücretlerin “ihtirazi kayıt şerhi” ile ödenip sonrasında acenteden gelen faturaya itiraz edilmesinin meyveleri toplanmaya başladı. 2018 senesi hasat mevsimi olacak, ekinler toplanıp hukuk karşısında paraya çevrilebilecek zamanda gelecek.

Bu acenteler o kadar alışmışlar ki gümrük müşavirlerinden ücretin yatırılmasına ve alıcının ödemeyi yapmış olması sebebi ile faturalarını kabul ettirmeye, halen verebildikleri cevaplar aynı. Aşağıda örneğini paylaşacağımız itiraz edilen fatura için noter kanalı ile gönderdikleri fatura izahını içerir açıklamalarına bakın lütfen!!! Konteyner başı 440 USD’lik 3 adet fatura toplamda 3 konteyner 5.000TL gibi faturaya verilen cevap “parayı Ünsped Gümrük Müşavirliği ödedi size geçmiş olsun” şeklindedir. Bu bir işin izahı!!! İstedikleri bedellere bir açıklama veremedikleri için izahı; “ödendi artık itirazınızın boşuna!” İçeriği ile yapmaktalar. Bu kadar havadan sudan para kazanıyorlar ama bu ücretlerin UGM tarafından İhtirazi Kayıt Şerhi ile ödendiğine bile bakmaya zahmet etmiyorlar. Eski alışkanlıkla gümrük müşaviriniz ödedi itirazınız nafile diyorlar. Tabii ki hukukçularının da bu fatura içeriğini savunacak bir maddesi yok. Tek çaresi sözde usul eksikliğinden haklı çıkma savaşı. Fakat Sn. Bakanımız Bülent TÜFENKÇİ, TİM., ve İstanbul Ticaret Odası bilgilendirmeleri ile gözümüzü açtı bir kere. “İtiraz edin size uzatılan her faturayı ödemeyin” dediler. Çekirge misali bunlarda bir sıçrar iki sıçrar ama sonunda yakalanırlar. Usul hatasından başka hukuken dayanabilecekleri hiç bir kanun maddesi yanlarında değil.

Yani KRAL ÇIPLAK…

Saygılarımızla,


İhtirazi Kayıt İle Ödenen Faturalara Acentanın Yapmış Olduğu Açıklama Bilgilendirmesi Ref:18122017-19

Tarih : 15-12-2017

Sayın Müşterilerimiz;

Kurulumuzun güncellediği dosyayı, inceleyerek hukuk müşavirlerinizle referans olarak paylaşmanız amacı ile ekte bilgilerinize sunarız.

İhtirazi Kayıt İle Yatırılan Ücretler Ve Buna Ait Faturaların Hukuki ve Mali Kayıt Süreç Bilgilendirmesi Ref20171215-18

Tarih : 13-12-2017

Sayın Müşterilerimiz;

Kurulumuzun güncellediği dosyayı, inceleyerek hukuk müşavirlerinizle referans olarak paylaşmanız amacı ile ekte bilgilerinize sunarız.

2018 Yılı Taşıma Senedi Teslim Şekillerine Göre Ücret Ödenmesi başlıklı UGA (Ünsped Gelişim Akademisi) seminer bilgilendirmesi Ref20171213-17

Tarih : 06-12-2017

Sayın Müşterilerimiz;

Kurulumuzun güncellediği dosyayı, inceleyerek hukuk müşavirlerinizle referans olarak paylaşmanız amacı ile ekte bilgilerinize sunarız.

UGM Müşteri Hakları Koruma Kurulu bilgilendirmesi. Ref20171206-15

Tarih : 05-12-2017

Sn. Müşterilerimiz ;

Acentelerin farklı isimler ile Taşıma Navlunu harici aldığı diğer ücretler ve bu ücretlere itiraz için yapılması gerekenler hakkında, kurulumuz tarafından hazırlanmış olan bilgilendirme metni ekte tarafınıza sunulmaktadır. 

Bukalemun Ücretlerin Sorgusu Ref:20171205-14

Tarih : 05-12-2017

Sayın Müşterilerimiz, 

Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent TÜFENKCİ, ordino konusunda devamlı açıklamalar yapıyor fakat acenteler bahşiş istemeye devam ediyor. 

Bakanımızın 04.12.2017 tarihli Dünya Gazetesinde yayınlanan "Biz Gümrük Olarak Ordino Belgesi İstemiyoruz" başlıklı röportajını ekte bilgilerinize sunarız.

Gümrük ve Ticaret Bakanımızın

Tarih : 05-12-2017

Sn. Müşterilerimiz;

Ekteki yazı ile Gemlik Gümrük Müdürlüğü mükelleflerini koruduğunu göstermiştir. Limanın kendi haklarını aşan uygulamalarını kaldırmalarını talep etmiştir. 

Gümrük Müdürü Sn. Muammer ÜNAL’ ı tebrik ederiz.

Saygılarımızla.

Gemlik Gümrük Müdürlüğü'nün Limana Tebligatı Ref:20171201-12

Tarih : 05-12-2017

Sn. Müşterilerimiz ;

Çok dikkatli olmanız gerekiyor, Gümrük Vergi Beyanlarınızda sizlere problemler getirebilecek uygulamalar yapılıyor. 

Bu konu hakkında kurulumuz tarafından hazırlanmış olan bilgilendirme metni ekte tarafınıza sunulmaktadır. 

Saygılarımızla, 

Dikkat! Fark Etmemeniz Halinde Büyük Sorunlarla Karşılaşabilirsiniz.Ref:20171201-11

Tarih : 05-12-2017

Liman, geçici depo ve antrepo  çıkışlarında yapılan işlemlere ilişkin, kurulumuz tarafından, hazırlanan bilgilendirme notu ekte tarafınıza sunulmaktadır.

 

Liman, Geçici Depo ve Antrepo Çıkışlarına İlişkin Bilgilendirme Ref.20171129-09

Tarih : 05-12-2017

Bildiğiniz üzere, UGM olarak, müşavirliğini yapmakta olduğumuz firmaların gelen yüklerine ilişkin gümrükleme işlemlerinin yapılabilmesi için ilgili evrakların alımı aşamasında acentalara yapılan ordino ve benzeri isimler altındaki ödemelerini dekontlara "ihtirazi kayıt şerhi" düşerek yapmaktayız.


Ekte, parası peşin yatırılmış olmasına karşın, "ihtirazi kayıt şerhi" sebebiyle, evrakların tesliminden imtina eden bir acentaya hitaben, müşterimizden izin alınarak, Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) aracılığı ile göndermiş olduğumuz İhtarname'yi görebilirsiniz (bilgi gizliliği sebebi ile firma ünvanı gizlenmiştir).


İhtirazi kayıt, alacaklının bazı hakları ileride kullanmakta serbest bulunduğuna dair irade açıklamasıdır, yasal bir haktır ve engellenemez. Hakka ilişkin irade beyanının karşı tarafa ulaşması yeterlidir, hüküm ifade etmesi için karşı tarafın kabul beyanına ihtiyaç yoktur.

Ref.201711-08-1

Ref.201711-08-2

İhtirazi kayıt şerhi sebebiyle evrak vermekten imtina eden acenteye yük bazında gönderilen ihtarname. mhkk örnek paylaşımı. Ref.201711-08

Tarih : 05-12-2017

Taşıyıcı veya acentelerin varsa sözleşmeniz dışı veya Türk Medeni , Ticaret , Borçlar Kanunu gibi kanunlarla ve uluslararası taşıma hukukları ile yükümlü oldukları davranışları sergilemeyip , sorumluluk harici kötü niyetle uyguladıkları para alma istekleri karşısında  faturalarına itiraz ederek konuya tepki göstermenizin yanı sıra bunun devam etmemesi için ek örnekteki genel ihtarınız sizin haklarınız ve ileride karşılaşabileceğiniz sorular için kendinizin bilerek ödemediğiniz zorla ödediğinizin ve bu sebeple defterlerinizde olduğunun delili olacaktır ve yazım şekli ile nakliyeci ve acenteyi dürüstlük ilkelerine davet eden bir bildirimdir.  Bunu çalışmış olduğunuz ve çalışacağınız acentelere KEP kayıtlı elektronik posta veya noter kanalı ile göndermenizi ve bir nüshasını muhasebenizde saklamanızı görevimiz gereği bildiririz.

ÖNEMLİ Bilgilendirme Hukukçunuzla görüşmenizi rica ederiz. Ref.201711-07

Tarih : 05-12-2017

Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nin yapmış olduğu çalışmaya istinaden yayınladığı "Basın Bülteni" ve yorumlarımızı  ekte bilgilerinize önemle sunarız.


Ref20171127-06-1   

Ref20171127-06-2


Akdeniz İhracatçı Birlikleri yazısı. Ref20171127-06