Müşteri Haklarını Koruma Kurulu

Müşteri Hakları Koruma Kurulu Önerileri

Öneriler arasında arama yapabilirsiniz.

Tarih : 25-12-2017

Sayın Müşterilerimiz ve STK Temsilcileri, 


Ekte göreceğiniz şekilde Ulaştırma Bakanlığımız acilen bir min/max ücret tarifelendirmesi devreye alıp, sizlerden gayri meşru olarak talep edilen ücretleri meşrulaştırma çalışması yaptı. Esasları bile belirlenmemiş olan bu şirketlerin alacağı ücretler için HEMEN esasları 6 ay içinde belirlenecek şekilde bir yönetmelik yayınlayacaklar ve sizden alınan haksız ücretlere kılıf bulunmuş olacak.

Buna Uluslararası Anlaşma, Avrupa Birliği uyumu, Ticaret Kanunumuzda yeri olmayan Taşıma İşi Organizatörü diye de bir isim vererek, kanunlar karşısında yükümlülük ve sorumluluklarını hiçe sayacaklar. Çünkü kanunlarda böyle bir vasıf yok. Bukalemun ücretleri alsın diye bukalemun şirketler oluşacak. Ekonomi Bakanlığımız ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın karşı olmasına rağmen hazırlandı ve yılbaşı tatili boşluğunda devreye girecek. Ocak ayının 10'una kadar itiraz süresi tanındı. Eğer itiraz oluşmaz ise yayınlanıp devreye girecek ve ihtilaflar sizlerin paranızla çözülmüş olacak. Haksız talepler haklı zemin ile alınır olacak ve bunların artışına da katlanacaksınız.


Seçim sizlere ait, isterseniz bu yönetmelik yayınlanmadan önce Ulaştırma Bakanlığına ekte örneği bulunan itiraz yazısını gönderin, isterseniz bekleyin ve her tür maliyete torunlarınız dahil katlansın. 


Artık işlerinizde çok çok çok başarı dilemekten başka çaremiz olmayacak, çünkü maliyetleriniz dünyadaki rakiplerinizden 3 kat fazla.


Dilekce_25122017-22

TAŞIMA İŞLERİ ORGANİZATÖRLERİ TASLAK YÖNETMELİĞİ-22


T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Taşıma İşleri Organizatörleri Yönetmeliği Ref:25122017-22

Tarih : 19-12-2017

Sayın Müşterilerimiz ve Değerli STK Temsilcileri ,

Kurulumuzun yayınlamak istediği dosyayı ekte bilgilerinize sunarız.

Ref19122017-21
Konteyner Resmi Gazete

Forwarder/Acentelerin Aldıkları Ücretlerden Bazılarına Bakış KONTEYNER Ref:19122017-21

Tarih : 19-12-2017

Sayın Müşterilerimiz;

Kurulumuzun yayınlamak istediği dosyayı ekte bilgilerinize sunarız.


UGM Müşteri Hakları Koruma Kurulu bilgilendirmesi. Ref19122017-20

Tarih : 18-12-2017


Sn. Müşterilerimiz ve Kıymetli STK Temsilcileri,

Bukalemun ücretlerin “ihtirazi kayıt şerhi” ile ödenip sonrasında acenteden gelen faturaya itiraz edilmesinin meyveleri toplanmaya başladı. 2018 senesi hasat mevsimi olacak, ekinler toplanıp hukuk karşısında paraya çevrilebilecek zamanda gelecek.

Bu acenteler o kadar alışmışlar ki gümrük müşavirlerinden ücretin yatırılmasına ve alıcının ödemeyi yapmış olması sebebi ile faturalarını kabul ettirmeye, halen verebildikleri cevaplar aynı. Aşağıda örneğini paylaşacağımız itiraz edilen fatura için noter kanalı ile gönderdikleri fatura izahını içerir açıklamalarına bakın lütfen!!! Konteyner başı 440 USD’lik 3 adet fatura toplamda 3 konteyner 5.000TL gibi faturaya verilen cevap “parayı Ünsped Gümrük Müşavirliği ödedi size geçmiş olsun” şeklindedir. Bu bir işin izahı!!! İstedikleri bedellere bir açıklama veremedikleri için izahı; “ödendi artık itirazınızın boşuna!” İçeriği ile yapmaktalar. Bu kadar havadan sudan para kazanıyorlar ama bu ücretlerin UGM tarafından İhtirazi Kayıt Şerhi ile ödendiğine bile bakmaya zahmet etmiyorlar. Eski alışkanlıkla gümrük müşaviriniz ödedi itirazınız nafile diyorlar. Tabii ki hukukçularının da bu fatura içeriğini savunacak bir maddesi yok. Tek çaresi sözde usul eksikliğinden haklı çıkma savaşı. Fakat Sn. Bakanımız Bülent TÜFENKÇİ, TİM., ve İstanbul Ticaret Odası bilgilendirmeleri ile gözümüzü açtı bir kere. “İtiraz edin size uzatılan her faturayı ödemeyin” dediler. Çekirge misali bunlarda bir sıçrar iki sıçrar ama sonunda yakalanırlar. Usul hatasından başka hukuken dayanabilecekleri hiç bir kanun maddesi yanlarında değil.

Yani KRAL ÇIPLAK…

Saygılarımızla,


İhtirazi Kayıt İle Ödenen Faturalara Acentanın Yapmış Olduğu Açıklama Bilgilendirmesi Ref:18122017-19

Tarih : 15-12-2017

Sayın Müşterilerimiz;

Kurulumuzun güncellediği dosyayı, inceleyerek hukuk müşavirlerinizle referans olarak paylaşmanız amacı ile ekte bilgilerinize sunarız.

İhtirazi Kayıt İle Yatırılan Ücretler Ve Buna Ait Faturaların Hukuki ve Mali Kayıt Süreç Bilgilendirmesi Ref20171215-18

Tarih : 13-12-2017

Sayın Müşterilerimiz;

Kurulumuzun güncellediği dosyayı, inceleyerek hukuk müşavirlerinizle referans olarak paylaşmanız amacı ile ekte bilgilerinize sunarız.

2018 Yılı Taşıma Senedi Teslim Şekillerine Göre Ücret Ödenmesi başlıklı UGA (Ünsped Gelişim Akademisi) seminer bilgilendirmesi Ref20171213-17

Tarih : 06-12-2017

Sayın Müşterilerimiz;

Kurulumuzun güncellediği dosyayı, inceleyerek hukuk müşavirlerinizle referans olarak paylaşmanız amacı ile ekte bilgilerinize sunarız.

UGM Müşteri Hakları Koruma Kurulu bilgilendirmesi. Ref20171206-15

Tarih : 05-12-2017

Sn. Müşterilerimiz ;

Acentelerin farklı isimler ile Taşıma Navlunu harici aldığı diğer ücretler ve bu ücretlere itiraz için yapılması gerekenler hakkında, kurulumuz tarafından hazırlanmış olan bilgilendirme metni ekte tarafınıza sunulmaktadır. 

Bukalemun Ücretlerin Sorgusu Ref:20171205-14

Tarih : 05-12-2017

Sayın Müşterilerimiz, 

Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent TÜFENKCİ, ordino konusunda devamlı açıklamalar yapıyor fakat acenteler bahşiş istemeye devam ediyor. 

Bakanımızın 04.12.2017 tarihli Dünya Gazetesinde yayınlanan "Biz Gümrük Olarak Ordino Belgesi İstemiyoruz" başlıklı röportajını ekte bilgilerinize sunarız.

Gümrük ve Ticaret Bakanımızın

Tarih : 05-12-2017

Sn. Müşterilerimiz;

Ekteki yazı ile Gemlik Gümrük Müdürlüğü mükelleflerini koruduğunu göstermiştir. Limanın kendi haklarını aşan uygulamalarını kaldırmalarını talep etmiştir. 

Gümrük Müdürü Sn. Muammer ÜNAL’ ı tebrik ederiz.

Saygılarımızla.

Gemlik Gümrük Müdürlüğü'nün Limana Tebligatı Ref:20171201-12

Tarih : 05-12-2017

Sn. Müşterilerimiz ;

Çok dikkatli olmanız gerekiyor, Gümrük Vergi Beyanlarınızda sizlere problemler getirebilecek uygulamalar yapılıyor. 

Bu konu hakkında kurulumuz tarafından hazırlanmış olan bilgilendirme metni ekte tarafınıza sunulmaktadır. 

Saygılarımızla, 

Dikkat! Fark Etmemeniz Halinde Büyük Sorunlarla Karşılaşabilirsiniz.Ref:20171201-11

Tarih : 05-12-2017

Liman, geçici depo ve antrepo  çıkışlarında yapılan işlemlere ilişkin, kurulumuz tarafından, hazırlanan bilgilendirme notu ekte tarafınıza sunulmaktadır.

 

Liman, Geçici Depo ve Antrepo Çıkışlarına İlişkin Bilgilendirme Ref.20171129-09