Ünsped Kadın Liderliği Gelişim Komitesi öncülüğünde Aydınlatma Buluşmaları kapsamında 16 Ağustos 2017 Çarşamba günü 12:30-13:30 saat aralığında UGM, MHÜ Konferans Salonu’nda "Kariyer Yolculuğundaki Annenin, Çocuk Eğitimi" konusunu işlemek üzere İstanbul Altınbaş Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı ve Çocuk Üniversitesi Koordinatörü olarak görev yapan Doç. Dr. Sayın Aylin İlden KOÇKAR misafirimiz oldu. Anne ile bebek arasındaki ilk bağlanma ilişkisinin doğum öncesinde kurulduğunu belirterek, ‘Günümüzde Anne Olmak’ adlı sunumunda, anne-bebek ilişkisinin, bebeğin güvenli bağlanması ve yaşam boyu sürecek duygusal yeterliliğinin gelişiminde temel olacağının altını çizmişlerdir.

Anneliğin ve babalığın tamzamanlı bir iş olduğunu ancak memleket hallerinde görevin anneye kaldığı ilesözlerine başlayan Sayın Koçkar, Politika Kitabımızda yer alan “Çalışanlarımız arasında ayrımcılık yapmayız “ ilkesindeki gibi,  anne ve babanın aynı kurumaltında iki ayrı insan olduğunu ve çocuk eğitiminde anne ve babadan, çocuğa ayrı ayrı mesajların gitmemesi gerektiğini belirtmişlerdir. 

Anne ile çocuk arasında güvenli ilişkinin kurulmasının öneminden bahsederek, ilk bir yılın en kıymetli yıl olduğunu vurgulayarak, önemli olan kimin doğru ve ilgili baktığı, ayrıca çocuğa birincil bakım veren kişinin anne ve babanın olması gerektiğini çünkü çocuğun tüm ilgisinin, ihtiyaçlarını karşılayan kişiye yönlendirdiğini söylemişlerdir. 

Birincil bağlanma kişisi ile bebek arasında farklı bir güven ilişkisi geliştiğini, temel güven oluştuğunda başkalarına da güvenebilir hale geldiğini, güvenli çocukların annelerinden ağlamadan daha kolay ayrılabildiklerini, keşif davranışlarının geliştiğini vurgulamışlardır.

Anneliğin dengeli olması gerektiğini belirten Sayın Koçkar, anne sevgisini, ilgiyi, oyun zamanını çocuklara vermek gerektiğini belirtmiştir. Çocuklarla 12 yaşına kadara her gün 25’er dakika oyun oynamak gerektiğini; “Bu senin özel zamanın, ne oynamak istersin bugün?” şeklinde soru sorarak, annenin oyuna ilgisini vererek ve liderliği çocuğa bırakarak oyun oynamanın öneminden bahsetmiştir. 

Çocukların, duygularını yönetmeyi bilmediklerini, annelerin onlara duygularını yönetmeyi öğretmeleri gerektiğini vurgulayarak, çocuğu sakinleştirmenin sağlıklı güven ilişkisi içerisinde olan kişi ile olabilecek bir şey olduğunu; çocukların tek ihtiyacı olan şeyin anne ve babalar tarafından anlaşıldığını hissetmek olduğunu belirtmiştir. 

Çocukların, bilişsel özelliklerinin gelişebilmesi için 2 yaşından itibaren akrana ihtiyacı olduklarını söyleyerek; bakım veren kişilerini mizaçlarının, eğitim ve deneyimlerinin, aynı zamanda anne ile sağlıklı bir ilişki kurup kurmamasının önemli olduğunu vurgulamışlardır. Anne ve babaların destek ekibi gibi değil ana ekip gibi davranmaları gerektiğini belirtmişlerdir.

Sayın Aylin Koçkar’aplaketi Kadın Liderliği Gelişim Komitesi Üyelerince takdim edilerek, toplu birfotoğraf çekimi ile buluşma sona erdi.