Sanata ve operaya yıllarını vermiş sanatçı Sayın Özlem ABACI'yı, Kadın Liderliği Gelişim Komitesi evsahipliğinde Aydınlatma Buluşmaları kapsamında "Başarı Hikayemin Teması: Anlatmak için Yaşamak" temalı çalışmamızda şirketimiz Genel Merkezinde konuk ettik. Bize sahne hayatından, ailesinden, yaptıkları projelerden ve çalışma hayatında kadına dair konulardan bahsettiler.

50 yılını sahneye adamış opera sanatçısı İlhami UYANIK'ın kızı olan, İstanbul’da doğan, ilk, orta ve liseyi yine aynı şehirde bitiren,  “soprano” ince kadın sesi olarak adlandırılan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera Ana Sanat dalı mezunu olan Sayın ABACI,1991 yılından bu yana İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde opera sanatçısıdır.

Okul yıllarında evlenen, okul,iş ve evliliği bir arada yürüten Sayın Özlem ABACI, deyim yerindeyse çalışarak dinlenebilen insanlardan. Yaklaşık 15 yıldır profesyonel dublaj sanatçısı olan Sayın ABACI, 2008 yılından beri de “sesler hazinesi”müzik topluluğunun üyesi.Operayı tanıtma amacıyla başladığı yolculuk,temalı konserler yurt içi ve yurt dışında devam etmekte. Halen yurt dışında eğitim gören Elif ve Balkız’ın da annesi. Tekstil sektöründe olan Mehmet ABACI ile 30 yıldır süren mutlu bir evliliği olduğunu anlatan Sayın ABACI, eşinin çalışma hayatında almış olduğu tüm kararları saygı ile karşıladığını, yanında durduğunu ve destek olduğunu iletti.

Operayı daha çok sevdirebilmek ve yaygınlaştırabilmek için çalışmalar  yaptıklarını belirten Sayın ABACI, "Sanata önyargısız yaklaşılmalı fikrindeyim.O mesleği yapmıyor olsa da konu hakkında bilgisi olan nesiller yetişmeli.Bu konuda biz velilere ve sanatçılara çok iş düşüyor.Sahnede olmak ne kadar özen gerektiriyorsa seyirci olmak da dikkat ve hassasiyet gerektiriyor.Sanattan anlayan ve ilgili seyirciden gelen alkış bizlere tarifsiz bir haz veriyor.

15 yıldır Dublaj sanatçısı olduğunu belirten Sayın ABACI, görüntüye can vermek ,sesinle bunu hissettirmek tarifsiz güzellikte. Toys Story ile başladığım meslek, belgeseller, çocuk kanalları, vizyon filmleri ve reklam seslendirme ile devam etti. Harry Potter “Dolores”, Shrek ''Peri Anne'', Madagaskar ''Profesör'', deniz kızı ”Marina Del Rey” ilk aklıma gelenler dedi. 2 yıl Doğuş Üniversitesi’nde eğitim veren Özlem ABACI, halen bir eğitim danışmanlığı bünyesinde nefes,diksiyon ve beden dili eğitimi vermeye devam ettiğini ilettiler. Yaklaşık 20 yıldır çok severek kayak  ve dalış yaptıklarını, şiir yazdıklarını, Flamenco ve Tango yaptıklarını, sahnede olmadığı zamanlarda  da tiyatro ve konserleri takip ettiklerini, yeni ülkeleri ve şehirleri keşfettiklerini, ailesine vakit ayırmanın da hayatının olmazsa olmazları olduğunun altını çizerek, "Anlatmak için yaşamak” demiş Marquez, bu yüzden sevdiğim insanlarla vakit geçirmeyi de ihmal etmiyorum diyerek, Yalçın TURA'dan 'Sevmek' şiirini okumuşlardır.