Gündem ve Güncel Bilgiler

İhracatı Geliştirme A.Ş. Kuruldu

Ticaret Bakanlığının koordinesinde, ihracatçıların finansmana erişim ve kredi kefalet sorunlarının çözümüne katkı sağlamak amacıyla İhracatı Geliştirme Anonim Şirketinin (İGE) kuruluş süreci tamamlanmıştır.
 
İGE, sadece ihracatçıların erişimine açık, ihracatçıların finansmana erişiminde teminat sorununu ortadan kaldırmayı amaçlayan bir fon olarak kurulmuş olup, İGE aracılığıyla, teminat yetersizliği nedeniyle çeşitli kredi ve destek imkanlarından yeterince yararlanamayan ihracatçıların krediye erişimleri kefalet suretiyle sağlanacaktır. İGE'nin etkin hale gelmesi ile ihracatçıların, kredi almak için fabrikalarını, arsalarını bankaya ipotek verme durumlarının ortadan kalkarak teminat sorunlarının çözülmesi hedeflenmektedir.
 
Şirket, öncelikle 10 milyon lira sermaye ile Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin %95 (9 milyon 500 bin lira) Eximbank'ın %5 (500 bin lira) ortaklığı ile 14 Ekim 2021'de kurulmuştur. İlerleyen dönemde 61 ihracatçı birliğinin de gerekli sermaye katkısı ile şirkete ortak olması yönünde kanun çalışmaları devam etmektedir.
 
İGE ile "İhracata Yönelik Büyüme Modeli" hedefi doğrultusunda ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler ile uğraşan firmalara yönelik ihtisaslaşmış bir "İhracat Kredi Garanti Fonu" oluşması, küçük ölçekli firmaların da ihracat kredisi bağlamında finansmana erişimlerinin kolaylaştırılması ve ihracatın tabana yayılarak ihracat hacminin sürdürülebilir şekilde artırılması amaçlanmaktadır.
 
Ticaret Bakanlığının açıklamasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
 
https://ticaret.gov.tr/haberler/ihracati-gelistirme-anonim-sirketi-kuruldu