SİRKULER_19_634

09/10 2019

Sirkuler_19_634

Kısa Konu: Brexit sonrası İngiltere'nin hazır giyim vergi oranları hk.

Konu:

İngiltere’nin AB üyeliğinden ayrılma (Brexit) sürecine ilişkin olarak, İngiltere’nin anlaşmalı veya anlaşmasız olarak AB üyeliğinden ayrılmasına yönelik siyasi belirsizlik halen devam etmektedir. İngiltere’nin ülkemiz ile ticari ilişkilerinin nasıl olacağına dair belirsizlik ise Brexit süreci sonrasında netleşecektir.

Öte yandan İngiltere, 14 Mart tarihinde liste olarak açıkladığı Brexit sonrası gümrük vergisi uygulanacak ürünler ve vergi oranları listesinde bugün itibariyle güncelleme yapmıştır. Yapılan güncellemeye göre 43 kalem hazırgiyim ve konfeksiyon ürünü daha listeye eklenmiş olup, 93 olan gümrük vergisine tabi hazırgiyim ve konfeksiyon ürünleri GTIP sayısı 136’ya yükselmiş ve vergi oranları ise çoğunlukla olarak belirlenmiştir.

Brexit sonrası anlaşmasız ayrılık olması halinde İngiltere’nin geçiş döneminde Türkiye ve AB ülkeleri de dahil olmak üzere üçüncü ülkelerden ithalatta gümrük vergisi uygulayacağı hazırgiyim ve konfeksiyon ürünleri ve bu ürünlere uygulanacak gümrük vergi oranları aşağıda liste olarak yer almaktadır. Listeye yeni eklenen ürünler tabloda kırmızı ile işaretlenmiştir.

Liste eklidir.

Kaynak: İHKİB

İndir