SİRKULER_20_532

14/06 2020

Sirkuler_20_532

Kısa Konu: Brexit Geçiş Dönemi Uzatılmayacak

Konu:

Birleşik Krallık Brexit geçiş dönemini uzatmayacak. Birleşik Krallık Hükümet Bakanı Michael Gove bu yöndeki hükümet görüşünü 12.06.2020 günü AB  Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic'e ilettiğini bildirdi.

Bu nedenle serbest ticaret anlaşmasına ilişkin görüşmelerin hızlandırılması beklenmekte.

Diğer taraftan, geçiş döneminin uzatılmasını reddetmesine rağmen, İngiltere Cuma günü yaptığı açıklamada,  AB'den gelen mallar üzerinde tam sınır kontrolleri Temmuz 2021'e kadar uygulanamayacak. Bu kapsamda 3 aşamalı bir plan uygulanacak (Ocak-Nisan-Temmuz).

İlk aşamada (Ocak 2021)  alkol ve tütün gibi “kontrollü” mallar üzerinde tam gümrük kontrol ve tarifeleri uygulanacaktır. Ancak hazır giyimden, elektronik gibi  “standart” malların ithalatçılarının gümrük beyanlarını tamamlamak ve varsa tarifeleri ödemek için altı aya kadar süreleri olacak. 

Canlı hayvanlar ve yüksek riskli bitkiler üzerinde  kontroller ise yapılmaya devam edecek.

Sağlık kontrolleri, Nisan ayından itibaren  et, evcil hayvan yemi, bal, süt veya yumurta ürünleri dahil olmak üzere hayvansal menşeli tüm ürünleri kapsayacak şekilde genişletilecek .

Temmuz ayından itibaren tüm mallar ithalat noktasında gümrük beyannamelerine ve serbest ticaret anlaşmasıyla ilgili mevcut Brexit görüşmelerinin sonucu ile belirlenecek ilgili tarifelere tabi tutulacak.

https://www.theguardian.com/politics/2020/jun/12/brexit-full-border-controls-on-goods-entering-uk-will-not-apply-until-july-2021


Kaynak: UGM Mevzuat

İndir