SİRKULER_20_948

25/12 2020

Sirkuler_20_948

Kısa Konu: Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık arasındaki serbest ticaret anlaşması hk.

Konu:

Birleşik Krallık ve AB yaklaşık 2000 sayfalık bir ticaret ve işbirliği anlaşmasını imzaladı. Anlaşma metni henüz yayımlanmadı. Ancak Birleşik Krallık tarafından açıklanan  özetine  ve AB Komisyonu'nun bilgilendirme notuna
göre;

Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği arasındaki eşya ticaretinde herhangi bir tarife veya kota olmayacak. Bu, AB'nin ilk sıfır tarifeli sıfır kotalı anlaşması olacak.

Modern ve uygun menşe kuralları doğrultusunda menşe kazanan ürünler vergisiz olarak ithal edilecek. Daha önce çok tartışılan BK menşeli elektrikli taşıtlar da vergi muafiyetinden yararlanabilecek.

İki taraf arasında tam ikili kümülasyona imkan tanınarak karşılıklı olarak taraf girdileri menşe kazanımına engel olmayacak. Anlaşma  menşe beyanın fatura beyanı şeklinde basitleştirilmiş şekilde yapılmasına imkan tanıyacak (self certification).

Motorlu taşıt ve parçalarında taraflar karşılıklı olarak BM regülasyonlarına dayanan tip onayları kabul edecekler.

Ayrıca taraflar arasında YYS firmalarına ilişkin olarak karşılıklı tanıma mekanizması işleyecek.

Birleşik Krallık yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre; hem AB hem de BK ile anlaşması bulunan Japonya ve Türkiye menşeli ürünlerin BK'da üretilen eşyada menşeli girdi  olarak kabul edileceği çapraz kümülasyon AB tarafından kabul edilmedi. 

Henüz netlik kazanmamakla beraber anlaşmanın tarafların iç onay süreci beklenmeden geçici olarak uygulanabileceği belirtilmektedir. 

Kaynak: UGM Mevzuat

İndir