Gündem ve Güncel Bilgiler

2020 Doing Business Türkiye Raporu

2020 Doing Business Türkiye Raporu

Dünya Bankası tarafından her yıl düzenli olarak özel bir anket yöntemiyle hazırlanan ve bir ülkede küçük/orta boy bir işletmenin işe başlaması, inşaat izinlerinin alınması, yeni depolara elektrik bağlanması, gayrimenkul tapu kaydının yaptırılması, kredi alınması, küçük yatırımcının korunması, vergilerin ödenmesi, sınır aşan ticaret, kontratların bağlayıcılığı, iflasların çözülmesi konularındaki mevcut durumu ortaya koyarak, çeşitli kriterlere göre 190 ülkeyi sıralayan, “Doing Business-İş Yapma Kolaylığı Endeksi” 2020 yılı için de yayımlandı.


Türkiye genel sıralamada 2019 yılında 43 ncü sırada yer alıyor iken; 2020 Endeksinde, 10 basamak yükselerek 33 ncü sırada yer almıştır. Türkiye böylece 'iş yapma kolaylığında İsviçre, Hollanda, Portekiz ve İtalya gibi ülkeleri geride bıraktı.


İş yapma kolaylığında en kayda değer gelişmeyi Suudi Arabistan, Ürdün, Bahreyn, Pakistan, Çin ve Hindistan kaydetti. Listenin zirvesinde ise Yeni Zelanda yer aldı. Yeni Zelanda'yı sırasıyla Singapur ve Hong Kong takip etti.


Bu gelişme ülkemiz açısından sevindirici olmakla birlikte; sınır aşan ticaretteki uygulama ve işlemlerde yeterince iyi bir durumun olduğunu söylemek mümkün değildir. Zira ülkemiz bu alanında 2019 yılı Endeksine göre 2 basamak gerileyerek 91,6 puanla 44 ncü sırada yer bulabilmiştir. Bulgaristan aynı sıralamada 97.4 puanla 21 nci sırada, Yunanistan 93,7 puanla 34 ncü sırada yer bulurken; sıralamada Romanya 100 tam puanla birinci olmuştur.


Endeks çalışmasının “sınır aşan ticaret” kısmında; dokümantasyon, sınır geçişleri ve iç taşıma indikatörleri çerçevesinde yapılan değerlendirmeyle, ihracat ve ithalatın ülkemizdeki maliyetleri ve işlemlerin bekleme zamanları ölçülmüştür.


Buna göre;
-İhracattaki işlemler için sınırda ortalama bekleme süresi 10 saat, İthalat için ise 7 saat,
-İhracatta dökümanların işlemlerinin tamamlanması için gereken süre 4 saat, ithalat için ise 2 saat olmuştur.
-İhracatta sınırdaki işlem maliyetleri için konteyner/TIR başına yapılan harcama ortalama 338 $ iken, ithalatta 46 $,
-İhracatta dökümanlar için yapılan harcama ortalama 55 $ olurken, ithalatta da bu tutar yine 55 $ olarak gerçekleşmiştir.
-Türkiye bu noktada en kötü performansı, ihracat için sınırda yapılan işlemlere harcanan giderler açısından aldığı 68,1 puanla göstermiştir. En iyi performansı ise, ithalat dökümanlarının zamanında hazırlanması kriterinde elde ettiği 99,6 puanla göstermiştir.


Raporun Türkiye ile ilgili bölümünün tamamına aşağıdaki pdf'ten erişmek mümkündür.