Ünsped Kadın Liderliği Gelişim Komitesi, 23 Mayıs 2018 tarihinde Güneş Umuttur / Anneanneler Grubunu , Down Cafe Çalışanı Anneler ve down sendromlu çocuklarını Anneler Günü münasebeti ile Aydınlatma Buluşmalarına misafir etti. 

Kadıköylü Billur Güven, soğuk bir kış günü çok üşüyen bir çiçekçiye atkısını verdi. Yüzündeki gülümsemeyi görünce, “Bunu başkaları için de yapmalıyım” diyerek “Güneş Umuttur” projesini hayata geçirdi. Billur Güven’in 2015 yılının sonunda başlattığı ilkokullara destek amaçlı proje, giderek daha fazla öğrenciye ulaştı. “Güneş Umuttur” adı verilen ve de Anneanneler Grubu olarak da bilinen arkadaş grubu, ülkemizin çeşitli bölgelerindeki köy okullarında eğitim gören öğrencilere bere ve atkı göndermekle işe başlamıştı. Sosyal medya ve basında çıkan haberler sayesinde grubun üye sayısı 10 bine yaklaştı.

15 ay gibi kısa bir sürede 85 ilkokulun öğrencilerine ulaşan kitap, kırtasiye, bot, anorak, eşofman, oyuncak, spor malzemeleri, diş fırçası, diş macunu, kek, bisküvi, şeker ve çikolata gibi ürünler çocukları ısıttı, sevindirdi. Geçen yıl  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda küçük öğrencilere; her birinin içinde bir tişört, bir kitap, bir balon, bir oyuncak (topaç ya da atlama ipi),  bir top kek, bir lolipop bulunan paketler hazırlanıp yollanmıştı. Bu yıl da aynı şekilde hediyeler gönderilmesi için hazırlıklar sürdürülüyor. Dernek değiliz, vakıf değiliz, arkadaşım, kuzenim, onun arkadaşı, diğerinin kardeşi sadece duyarlı insanlarız” diyor.  

Kar amacı gütmekten çok, down sendromlu çocukları topluma kazandırmak, onların sosyalleşmesini sağlamak ve onların eve kapalı olarak yaşamak zorunda olmadıklarını göstermek amacıyla hayata geçirilen Down Cafe / Sevgi Cafe  projesi sayesinde, gençler sorumluluk alabiliyorlar ve daha mutlu bir şekilde hayatlarını sürdürüyorlar. Toplumda farkındalık yaratmak için kurulan Down Café, işletmeden ziyade rehabilitasyon merkezi gibi işlev görüyor. Down sendromlu çocuklar için bir umut olan bu Cafenin desteklenmesi, başka çocukların da topluma kazandırılması anlamına geliyor. 

Anneanneler Grubundan Billur Güven'in ve Sedef Turan'ın sunumlarının ardından, Down Cafe Kurucusu Sayın Saruhan Singen İle Down Cafe Annelerinden Mihri Eker de çalışmalarını aktardılar.