Logo_main
ARA
Kurumsal Yönetim Komitesi

 Amaci

Komitenin baslica amaçlari asagida sayilmistir:

a.   Kurumsal yönetim:

Sirkette kurumsal yönetim ilkelerinin uygulanip uygulanmadigini, uygulanmiyor ise gerekçesini ve bu prensiplere tam olarak uymama dolayisi ile meydana gelen çikar çatismalarini tespit etmek ve bu konuda iyilestirme çalismalarinda bulunmak ve Yönetim Kuruluna öneriler sunmak ve Pay Sahipleri ile Iliskiler Birimi’nin çalismalarini gözetmek,

b.   Aday Gösterme;

Sirketin Yönetim Kuruluna uygun adaylarin saptanmasi, degerlendirilmesi ve egitilmesi konularinda çalismalar yapmak,

c.   Ücret ve yan haklar;

Sirket tarafindan uygulanacak olan üst düzey yöneticilerin hak ve menfaatler politikasini ve yürütme komitesi üyelerinin hak ve menfaatlerini denetlemek.

 Komite Yapisi ve Üyelik

 Sirket Yönetim Kurulu üyelerini toplam sayisi ile bagimsiz üye sayisi sinirli oldugundan Kurumsal Yönetim Komitesi 2(iki) Yönetim Kurulu Üyesi ile 2(iki) Yönetim Kurulu Disi üyeden olusur.

Komitelerin üyeleri, Iç Yönetmeligin Yönetim Kurulunca onayini müteakip Yönetim Kurulunca seçilecek ve Yönetim Kurulu kararini müteakip faaliyetine baslayacaktir.

Kurumsal Yönetim Komitesinin Görev Yetki ve Sorumluluklari

a.   Kurumsal yönetim:

1)   Kurumsal Yönetim Ilkeleri’ni sirket içerisinde gelistirir, benimsenmesini ve uygulanmasini saglar,

2)   Yönetim Kurulunun yillik kurumsal yönetim degerlendirmesini yapar ve Yönetim Kurulunun onayina sunar,

3)   Pay sahipleri ile iliskiler biriminin çalismalarini gözetir,

4)   Yönetim Kurulunun ve ona bagli komitelerin isleyisi, yapisi ve etkinligine iliskin önerilerde bulunur,

5)   Komitenin çalisma esaslarini periyodik olarak gözden geçirir ve gerekiyor ise degisiklik önerilerini onaylanmasi için Yönetim Kuruluna sunar(nihai karar sorumlulugu her zaman Yönetim Kuruluna aittir).

6)   Komite, kamuya açiklanacak faaliyet raporunu gözden geçirir.

7)   Komite, kamuya yapilacak açiklamalarin ve analist sunumlarinin, yasa ve düzenlemeler basta olmak üzere, sirketin "Bilgilendirme Politikasi’na” uygun olarak yapilmasini saglayici öneriler gelistirir.

b.   Aday Gösterme;

1)   Yönetim Kuruluna uygun adaylarin saptanmasi, degerlendirilmesi ve egitilmesi konularinda seffaf bir sistemin olusturulmasi ve bu hususta politika ve stratejiler belirlenmesi konularinda çalismalar yapar, Yönetim Kuruluna ve Yönetim Kurulu komitelerine seçilecek üyelerle ilgili tavsiyelerde bulunur,

2)   Yönetim Kurulu üyelerinin ve yöneticilerin sayisi konusunda öneriler gelistirir,

3)   Yönetim Kurulu üyeleri için bir aday havuzu olusturur ve bu olusumda pay sahiplerinin görüs ve önerilerini dikkate alir,

4)   Sirket atama ve terfi felsefesini, ilkelerini ve uygulamalarini periyodik olarak gözden geçirir ve onaylar,

5)   Adaylik kriterlerini belirler ve periyodik olarak gözden geçirir, belirlenen adaylari Yönetim Kuruluna önerir.

6)   Yönetim Kuruluna her yil, sirkette “bagimsiz Yönetim Kurulu üyesi” olarak Degerlendirilebilecek Yönetim Kurulu üyelerinin listesini hazirlar.

c.   Ücret ve yan haklar;

1)   Yönetim Kurulu üyelerinin ve üst düzey yöneticilerin ücretlendirme esaslarina iliskin önerilerini, sirketin uzun vadeli hedeflerini dikkate alarak belirler,

2)   Sirketin ve üyenin performansi ile baglantili olacak sekilde ücretlendirmede kullanilabilecek ölçütleri belirler,

3)   Kriterlere ulasma derecesi dikkate alinarak, Yönetim Kurulu üyelerine ve üst düzey yöneticilere verilecek ücretlere iliskin önerilerini Yönetim Kuruluna sunar.

4)   Komite çalisma esaslarini periyodik olarak gözden geçirir ve gerekiyor ise degisiklik önerilerini onaylanmasi için Yönetim Kuruluna sunar, nihai karar sorumlulugu her zaman Yönetim Kuruluna aittir.

 

Komitenin Toplantilari, Çalismasi ve Raporlama

Komite Kurumsal Yönetim konularini görüsmek üzere yilda en az 3 kere(4 ayda bir) , aday ve ücret konularini görüsmek üzere en az 2 (6 ayda bir)  toplanir ve tavsiyelerini sunmak üzere uygun gördügünde Yönetim Kurulu baskanini davet edebilir. Yönetim Kurulu baskani kendi hak ve menfaatlerinin görüsüldügü toplantilara katilamaz.

Komite, yaptigi tüm çalismalari yazili hale getirir, kaydini tutar ve önerilerini rapor haline getirerek hissedarlara ve Yönetim Kuruluna sunar.

 

Başkan     : Orhan KIRALİ

Üyeler       : Cemile ÜNVER, Cüneyt YILMAZ, Hakan YALÇINKAYA, Özgür SAYIN

  

ANA SAYFA İLETİŞİM SİTE HARİTASI GİZLİLİK POLİTİKASI & KULLANIM KOŞULLARI KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI POLİTİKASI
Ünsped Gümrük Müşavirliği ve Lojistik Hizmetler A.Ş. © 2017. Tüm hakları saklıdır.